Kako se dobija saglasnost na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu?
Poslednja faza u postupku predstavlja saglasnost na studiju o proceni uticaja. Bez saglasnosti na studiju o proceni uticaja investitor ne može pristupiti daljoj realizaciji planiranih aktivnosti i ne može dobiti odobrenje za realizaciju projekta.
Investitor angažuje izrađivača studije - preduzetnika ili pravno lice upisano u odgovarajući registar za obavljanje delatnosti projektovanja i izrade studija, koji izrađuje studiju čija je sadržina bliže uređena posebnim pravilnikom*. Izrađivač studije je dužan da studiju izradi na osnovu pouzdanih, proverljivih i relevantnih podataka i izvora. Posebno je važno da izrađivač studije angažuje tim stručnjaka koji poseduju znanja iz različitih oblasti, i u stanju su da obrade sve aspekte potencijalnih uticaja na životnu sredinu i ponude rešenja koja doprinose otklanjanju ili smanjenju uticaja na životnu sredinu.
Nakon prijema zahteva za davanje saglasnosti na studiju, nadležni organ za zaštitu životne sredine obrazuje tehničku komisiju iz reda stručnjaka u oblastima koje su obuhvaćene studijom i zaposlenih u javnoj upravi. Ova komisija ocenjuje studiju i njenu usklađenost sa propisanim sadržajem i kriterijumima, ali ne daje saglasnost na studiju. Rad tehničke komisije bliže je uređen posebnim pravilnikom**.
Nadležni organ obaveštava javnost o podnetom zahtevu, o mestu i vremenu održavanja javne prezentacije i rasprave, kao i načinu i rokovima za dostavljanje primedbi. Studija uz kompletan priloženi materijal stavlja se na javni uvid u prostorijama nadležnog organa. Javna prezentacija zapravo predstavlja usmeno prezentovanje studije, a izrađivač tom prilikom najčešće pripremi i prezentaciju u formi power point dokumenta. Javna rasprava sledi nakon prezentacije i tada nosilac projekta i izrađivač studije odgovaraju na primedbe i komentare građana i organizacija.
Po završenom javnom uvidu, odnosno javnoj prezentaciji i javnoj raspravi, nadležni organ dostavlja tehničkoj komisiji izveštaj o sprovedenim konsultacijama sa pregledom mišljenja zainteresovanih organa, organizacija i pojedinaca. Tehnička komisija ocenjuje studiju i svoju ocenu dostavlja organu nadležnom za zaštitu životne sredine. On potom, u formi rešenja odobrava studiju ili odbija saglasnost ukoliko studija ne zadovoljava kriterijume utvrđene zakonom.
Ukoliko podnosilac zahteva ili zainteresovana javnost smatraju da im je odlukom povređeno na zakonu zasnovano pravo ili interes mogu pokrenuti upravni spor pred Upravnim sudom. Rok za pokretanje spora teče od dana dostavljanja i traje 30 dana.
*Pravilnik o sadržini studije o proceni uticaja na životnu sredinu
**Pravilnik o radu tehničke komisije za ocenu studije o proceni uticaja na životnu sredinu